So kopalne igrače (račke) res škodljive otrokovemu zdravju?

Na marsikateri spletni strani (npr. https://www.24ur.com/popin/zanimivosti/priljubljene-kopalne-racke-leglo-plesni-in-bakterij.htmlhttps://reporter.si/clanek/magazin/pozor-igrace-za-otroske-kopeli-so-gojisca-bakterij-in-plesni-630364https://www.mamintwist.com/2017/08/28/vodne-igrace-lahko-nevarne-za-zdravje-otrok/) najdemo prispevke, ki svarijo starše pred uporabo kopalnih račk, saj na bi le-te nudile idealne pogoje za razvoj plesni. Seveda so takšne igrače za otroke privlačne, saj lahko otrok iz njih iztisne vodo, jih da v usta, grize in vse ostalo, kar otrok z veseljem počne.

Večina teh prispevkov je poljudnih, nas pa je zanimala predvsem znanstvena literatura o omenjeni temi, podprta z eksperimenti. O škodljivosti kopalnih igrač je pisal že Ruschke leta 1976 v delu z naslovom Kopalniške igrače iz plastične mase biotop za mikroorganizme in možen vir okužb za malčke (Kunststoff-Schwimmtiere als Biotop für Mikroorganismen und mögliche Infektionsquellen für Kleinkinder, Plastične kopalne igrače kot biotop za mikroorganizme in možen vir okužb za malčke). V tem članku je omenjeno, da se v kopalnih račkah hitro razrastejo patogene bakterije, na primer Pseudomonas aeruginosa (povzroči lahko pljučnico, infekcije sečil, gastrointestinalne infekcije ter kožne infekcije in infekcije mehkih tkiv). Še posebej ogroženi so otroci s slabšim imunskim sistemom in prezgodaj rojeni otroci. Dvajset let kasneje so lahko povezali izbruh Pseudomonas aeruginosa v otroški bolnici, odporne na več antibiotikov, s kopalnimi igračami, ki so si jih otroci delili. Ker ni bila bakterija navzoča v vodi temveč samo v kopalnih igračah, so lahko potrdili direktno povezavo med infekcijo in igračami.

O zgoraj omenjeni temi govori tudi članek švicarskih znanstvenikov z  inštituta Eawag z naslovom Ugly ducklings—the dark side of plastic materials in contact with potable water (Umazane račke-temna stran plastičnih materialov v stiku s pitno vodo). V tej študiji so s primerjavo kopalnih igrač, ki so bile v stiku s čisto vodo in tistimi, v katerih je bila voda, umazana od kopanja, kar je najbolj primerljivo z realnimi situacijami, ugotovili sledeče: biofilmi na in v kopalnih igračah so odvisni od (1) izpiranja organskega ogljika iz plastičnega materiala, (2) kemične in biološke kvalitete vodovodne vode, (3) dodatnih hranil iz higienskih proizvodov in telesnih tekočin, ki se nahajajo v kopalni vodi in od (4) dodatnih bakterij oziroma mikrobioma kopalca.

Pregledali so biofilme v 19 kopalnih račkah, uporabljenih v realnih pogojih. S testiranjem šestih kopalnih račk, napolnjenih s čisto vodo (pred kopanjem) in umazano vodo (po kopanju), so tudi določili glavne dejavnike za nastanek biofilmov v teh igračah. V vseh pregledanih igračah so bili vidni biofilmi. Povprečno število bakterij je bilo pri kontrolnih igračah s čisto vodo 5,5×106 celic/cm2, 9,5×106 celic/cm2 pri igračah uporabljenih v realnih pogojih in 7,3×10celic/cm2. Starše pa verjetno zanima katere od bakterij in plesni v biofilmih so nevarne za zdravje ljudi, posebej otrok. V kopalnih igračah, uporabljenih pod realnimi pogoji, so lahko določili Pseudomonas spp (od 0,007 do 4,8 % sekvenčnih analiz),

Enterobacteriaceae (47 % sekvenčnih analiz), v enem vzorcu so našli tudi Klebsiello spp, ki je indikator fekalnega onesnaženja vode,  Legionellaceae (94 % sekvenčnih analiz),Staphylococcus spp (47 % sekvenčnih analiz) Streptococcus spp (50 % sekvenčnih analiz, je tudi indikator fekalnega onesnaženja). V eni kopalni igrački, uporabljeni pod realnimi pogoji, so našli tudi Mycobacterium spp. V petih igračah, uporabljenih pod realnimi pogoji, so odkrili Clostridio spp in Chlamydio sppChlamydia spp je sicer del človeškega mikrobioma, lahko pa tudi povzroča resne bolezni. Od predstavnikov plesni so našli v igračkah, uporabljenih pod realnimi pogoji, ExophialoPhialophoro spp (sodi med črni plesni sorodne vrste) in Fusarium spp. V vzorcih z umazano vodo so našli tudi Cryptococcus spp, med katerimi je najbolj znan povzročitelj bolezni Cryptococcus neoformans.

Na koncu še priporočila za starše v zvezi s kopalnimi račkami. Čeprav so študije na temo o kateri sem pisala redke in tudi zadnja švicarska študija ni uspela zajeti vseh vidikov varnosti omenjenih igrač (recimo, niso določili sev bakterije, kar je zelo pomembno, če gre za oportunistično bakterijo) in bo na tem področju potrebno še precej raziskav, je vseeno pomembno upoštevati določena navodila glede vzdrževanja kopalnih račk, saj so otroci občutljivi uporabniki. Raztopite sodo za čiščenje v topli vodi in prevrite. Ko se voda s sodo ohladi, potopite v to vodo igračo in pustite nekaj časa stati. Nato dobro izperite in posušite. Če igrača še vedno ni čista, postopek ponovite in na koncu še razkužite s kisom. Najboljši nasvet pa bi bil, da kupite igrače iz ekoloških materialov, ki nimajo luknje za vodo.

Mag. Alja Livio Torkhani, prof. biologije in kemije

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja