Testiranje in certificiranje
Testiranje in certificiranje obsega preskušanje in ugotavljanje skladnosti z ustreznimi standardi. Vsa preskušanja se načeloma izvajajo v skladu z zahtevami evropskih (EN) standardov, ki so hkrati tudi nacionalni-slovenski (SIST) standardi.
Proizvajalec igrač mora izdelati tehnično dokumentacijo, skladno s smernicami Evropske komisije, izvesti ustrezen postopek ugotavljanja skladnosti, izdelati izjavo ES o skladnosti ter namestiti oznako CE. Zagotoviti mora primerno označitev igrač in namestitev opozoril in navodil v slovenskem jeziku.
Pomembni del tehnične dokumentacije je izdelava ocene varnosti, kar pomeni, da je potrebno pred dajanjem igrače na trg izvesti analizo kemijskih, fizikalnih, mehanskih, električnih, vnetljivih, higienskih in radioaktivnih nevarnosti, ki jih predstavlja igrača, ter oceno možne izpostavljenost tem nevarnostim.
Proizvajalec mora izdelati izjavo ES o skladnosti in s tem prevzeti odgovornost za skladnost igrače. Tehnično dokumentacijo in izjavo ES o skladnosti mora proizvajalec hraniti deset let po tem, ko je bila igrača dana na trg. Pred dajanjem igrače na trg mora proizvajalec uporabiti ustrezen postopek za ugotavljanje skladnosti igrače. Postopki za ugotavljanje skladnosti so podrobneje opredeljeni v Uredbi o varnosti igrač. (Vir: Zdravstveni inšpektorat RS)
Več informacij o dajanju igrače na trg: Spot poslovni točki.
Standardi
Podrobne zahteve za varnost igrač, glede na specifično konstrukcijo in njihove značilnosti, so opredeljene v harmoniziranih standardih za igrače. Skladnost z ustreznim standardom ustvari domnevo o skladnosti z Uredbo o varnosti igrač. Seznam harmoniziranih stanadardov, ki jim morajo igrače ustrezati, je dostopen na spletni strani pristojnega Ministrstva za zdravje. Standarde je možno pregledati ali naročiti pri Slovenskem inštitutu za standardizacijo (SIST).
Tukaj izpostavljamo samo nekatere, ki obravnavajo to področje:
- SIST EN 71-1 – Varnost igrač – 1. del: Mehanske in fizikalne lastnosti
- SIST EN 71-2 – Varnost igrač – 2. del: Vnetljivost
- SIST EN 71-3 – Varnost igrač – 3. del: Migracija določenih elementov
- SIST EN 71-4 – Varnost igrač – 4. del: Kompleti za kemijske poskuse in druge poskuse, pri katerih se uporabljajo kemikalije
- SIST EN 71-5 – Varnost igrač – 5. del: Kemijske igrače (kompleti), razen kompletov za kemijske poskuse
- SIST EN 71-7 – Varnost igrač – 7. del: Prstne barve – Zahteve in preskusne metode
- SIST EN 71-8 – Varnost igrač – 8. del: Igrače za prostočasne aktivnosti za domačo uporabo
- SIST EN 71-9 – Varnost igrač – 9.del: Organske kemijske spojine – Zahteve (vključno z dopolnilom A1)
- SIST EN 71-10 – Varnost igrač – 10. del: Organske kemijske spojine – Priprava vzorcev in ekstrakcija
- SIST EN 71-11 – Varnost igrač – 11. del: Organske kemijske spojine – Analizne metodeSIST EN 71-12 – Varnost igrač – 12. del: N-nitrozamini in N-nitrozabilne snovi
- SIST EN 71-13 – Varnost igrač – 13. del: Vohalne igralne plošče, kozmetični seti in okušalne igre
- SIST EN 71-14 – Varnost igrač – 14. del: Trampolini za domačo uporabo