Optične igrače so lahko zabaven in poučen pripomoček hkrati. Z njimi lahko spoznamo, kako deluje naše oko in kako ga zlahka prevaramo. Spoznamo tudi kako se je razvil film, saj optične igrače veljajo za prve naprave pred projektorjem, ki so človeku omogočale, da si je serijo statičnih risb ali fotografij ogledal v gibanju. Optične igrače, ki so jih v začetku 19.stol začeli razvijati znanstveniki iz področij matematike, fizike in medicine so tudi naprave, ki predstavljajo pomemben mejnik v zgodovini razvoja filma, saj so le te prve omogočale predvajanje gibljivih slik. Ker so bile prve sličice v njih narisane veljajo tudi za predhodhodnice animiranega filma. Z njimi si lahko vsak izdela prenosno ali celo žepno risanko oz. animirani film (lat. animare- oživljanje neživega, vdahniti dušo). Za to sta lahko dovolj že samo dve sličici.
Nekaj optičnih igrač, ki si jih lahko izdelamo sami.
- Tavmatrop (grško: tavma- čudež, tropos- vrteti se) je okrogel list papirja, porisan iz obeh strani. Sliki pa se med vrtenjem krogca zlijeta v eno.
- Fenakistoskop (grško: phenakizein- prevara, skopos- gledati) okrogel trši papir na ročaju, na katerem je običajno 12 različnih sličic. Med sličicami so zareze, skozi katere ob pogledu v ogledalo vidimo gibanje.
- Slikofrc (eng. flipbook) so v knjigo speti speti lističi na katerih so različne sličice, ki ob hitremu prelistavanju ustvarijo učinek gibanja. Lahko ustvarimo tudi zgolj dvostranski slikofrc.
- Zoetrop (grško zoe- življenje, tropos- vrteti se), vrteči valj z 12 sličicami v notranjosti. Učinek gobanja se ustvari, ko pogledamo skozi zareze v valju.
- Praksinoskop (grško: praxis- dejanje, skopos- gledati), različica zoetropa, ki ima dodana zrcala, tako da se sličice odbijejo od njih in nam ni potrebo gledati skozi zareze v valju.
Zanimivost:
Charles Emile Reynauld, francoski izumitelj je s svojo optično napravo imenovano praksinoskop prvi javno predvajal gibljive sličice 28. oktobra leta 1892 v Parizu. Ta dan velja za mednarodni dan animiranega filma. Vse sličice so bile namreč ročno narisane in pobarvane.
Če bi si optično igračo želeli izdelati tudi sami se nam lahko pridružite na kateri od naših delavnic:
- 18. maj, od 16.00 do 18.00, Muzej sodobne umetnosti Metelkova
- 22., 23. in 24. maj, od 10.00 do 12.00 – Festival Igraj se z mano, Kongresni trg
- 24.maj in 31.maj, od 16.00 do 17.30 – RogLab, izdelava optičnih igrač s pomočjo 3D tiskalnika in laserskega rezalnika
Za vse omenjene dogodke je vstop prost.
Več info na drustvo.slon@gmail.com ali na naši spletni strani drustvoslon.si