Obveščanja o nevarnih izdelkih

Evropska komisija je 16. marca 2017 objavila letno poročilo za leto 2016 o sistemu hitrega obveščanja o nevarnih izdelkih. Sodelovanje se je med državami EU okrepilo in sistem hitrega obveščanja se vse pogosteje uporablja za hiter umik nevarnih izdelkov povsod po Evropi.

Kateri izdelki predstavljajo največje tveganje?

Leta 2016 so bile največkrat prijavljena kategorija izdelkov igrače (26 %), sledili pa so jim motorna vozila (18 %), oblačila, tekstil in modni izdelki (13 %), električne naprave in oprema (7 %), predmeti za nego otrok in otroška oprema (5%), Druge kategorije izdelkov, kot so “kozmetika”, “svetila” in “nakit” (31%).

Najpogostejši tveganja, povezana z otroškimi igračami so zadušitve (39%) in kemična tveganja (33%), poškodbe (11 %), poškodbe sluha (5 %), zadavitev (4 %) in druga tveganja (8 %). Igrače, ki so namenjene za majhne otroke, ne smejo vsebovati kakršnih koli majhnih koščkov ali delov, ki se lahko enostavno snamejo. Potrebno se je izogibati baterij, ki so dovolj dostopne ali pa dovolj majhne, da jo dal v usta in pogoltne. Baterije v obliki gumbov so še posebej nevarne, ker poleg nevarnosti zadušitve, lahko povzročijo poškodbo na prebavilih otroka, v primeru zaužitja. Posebno pozornost je treba nameniti navodilom za uporabnike, sestavnim delom izdelka in opozorilom: »Ni primerno za otroke pod 3 leti«.

Vir: Publikacija EU: Rapid Alert System for dangerous products, 2016 Annual report

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja