Preteklo leto je bilo za gospodarstvo velik izziv zaradi svetovne krize, ki nam jo je prinesel nov virus. Iskali smo načine kako uspešno preživeti na trgu, poslovati in po možnosti povečati prodajo.
Spletna prodaja je bila v porastu in verjetno bo tudi v prihodnje. To lahko potrdimo tudi mi, saj smo imeli, v primerjavi s preteklimi dvemi leti, bistveno več naročil izdelkov v okviru naše spletne trgovine Slovenske igrače. Ta prodajni kanal se je izkazal za zelo dobrega, saj poleg prodaje, omogoča tudi dobro promocijo slovenskih igrač. Izkazalo se je tudi, da nekateri kupci direktno kontaktirajo proizvajalce ali za nakup izdelkov ali za sodelovanje, v okviru Inštituta pa smo bili prav tako deležni naročil večjega števila izdelkov s strani različnih organizacij. Zavedamo se, da bomo v želji po doseganju vse boljših rezultatov na njej še morali graditi. Predvsem pa poskrbeti za širitev prodaje na tuje trge.
V splošnem se je v preteklem letu v spletni trgovini prodalo največ sestavljank. Na podlagi rezultatov, pa nas predvsem zelo veseli, da kupci vedno bolj iščejo kakovostne igrače iz materialov, ki so usmerjene v zdravje otrok in varovanja okolja.
Povečalo se je tudi zanimanje za storitve v okviru Inštituta, kar pomeni, da gremo v pravo smer in da potreba po tovrstnem delovanju vsekakor obstaja. Naš trud je vedno usmerjen v nudenje pravih in najboljših informacij za naše stranke. Poskušamo jim ustvariti celotno sliko razvoja igrače na najbolj enostaven način. Največ informacij smo nudili iz področja zakonodaje. Tako pripomoremo k temu, da so igrače varne in zdrave za otroke.
V minulem letu smo ustvarjali tudi številne nove poslovne priložnosti, pripomogli k boljšemu mreženju in boljši zaposlitvi oseb, ponujali smo ustrezno podporo pri vzpostavitvi stikov in sodelovali pri pripravi skupnih projektov.
Trajnost je prihodnost tudi za svetovno industrijo igrač, ki se vse bolj resno loteva reševanja okoljskih vplivov. Zato se vse bolj iščejo rešitve za nadomeščanje plastike, od denimo bioplastike do trajnostnih izdelkov na osnovi lesa in kartona. Prav zato tudi mi nadaljujemo z aktivnostmi v okviru našega »Programa zmanjševanja onesnaževanja na področju igrač«.
Prostovoljci so pomemben del našega delovanja in pomagajo k soustvarjanju zgodbe Inštituta. Delo, ki ga opravljajo je izjemnega pomena in omogoča višjo dodano vrednost organizacije.
Že tretje leto zapored nam je uspelo izpeljati dobrodelno akcijo zbiranja igrač. Tudi tokrat smo zbirali donacije za otroke varnih hiš, materinskih domov in sorodnih organizacij v Sloveniji. Zelo veseli smo, da smo tako s skupnimi močmi osrečili številne otroke, pa tudi njihove starše.
Hvala vsem proizvajalcem igrač, partnerjem, donatorjem in prostovoljcem, da lahko skupaj gradimo dobre zgodbe na področju igrač. Veselimo se sodelovanja z vami tudi v prihodnje.
mag. Klavdija Höfler, Ustanoviteljica in direktorica
PDF - Celotno poročilo o delovanju v letu 2023