Intervju z Matejo Klarić: Poslovni model- Izposoja igrač

V Mestni knjižnjici Ljubljana, si je mogoče izposoditi igrače, ki so namenjene vsem starostnim skupinam za učenje, zabavo in druženje. Na voljo so tri igroteke za izposojo igrač na dom: v Knjižnici dr. Franceta Škerla, v Knjižnici Bežigrad ter v Knjižnici Škofljica. V  knjižnicah pa imate tudi vrsto igralnih kotičkov, ki so bogato opremljeni z igračami, vendar niso na voljo za izposojo, se pa lahko z njimi prosto igrate v naših knjižnicah.

Ali nam lahko opišete vaš poslovni model Izposoje igrač oz. postopek?

Igrače kupimo pri distributerjih, ki nabavljajo igrače za vrtce in zavode. Običajno teh igrač ni možno kupiti v trgovinah. Občasno kupimo tudi igrače, ki so na voljo v založbah ali trgovinah. Vse igrače vpišemo v katalog in jih inventariziramo. Po končanih postopkih katalogizacije, vsako igračo do potankosti popišemo in popis, ki ga imenujemo kontrolni list priložimo igrači. Embalažo ovijemo v folijo ali kako drugače zaščitimo, saj smatramo, da je originalna embalaža izjemnega pomena, ker običajno vsebuje vse potrebne informacije, od navodil do slik. Če embalaža teh informacij ne vsebuje, jih naredimo sami. Embalaža je pomembna tudi zato, ker varuje igračo, da pride varno iz knjižnice in nazaj.  Opisani so vsi sestavni deli: iz kakšnega materiala so, kakšne barve in koliko jih je. Na koncu popisa dodamo opozorilo, da je potrebno vrniti vse dele in da jih morajo vrniti očiščene. Igrače izposojamo samo članom knjižnice, otroci si brez spremstva staršev ne morejo izposoditi igrač. Ob vpisu v knjižnico član sprejeme pogoje poslovanja.

Igrače so prosto dostopne in zložene v omarah. Igrače, ki so primerne za eno starosto skupino so zložene skupaj. Tako imamo sklope: 1+, 2+, 3+, 4+, matematika, jezik, konstruktorji, miselne igre, družabne igre, lutke.

Če so igračo poškodovali ali kakšen deli izgubili, morajo to ob vrnitvi povedati. Ob vrnitvi igrače v knjižnico zadržimo, jo pregledamo in očistimo. Pregleda igrače ne napravimo neposredno pred uporabnikom, ampak kasneje v ločenem prostoru, kjer imamo vse možnosti za miren pregled in čiščenje. Šele ko se prepričamo, da je z igračo vse v redu, jo spet ponudimo v izposojo. Če kakšen del manjka, uporabnika kontaktiramo in ga prosimo, da ga čim prej vrne. Če ga ne prinese, mu zaračunamo po ceniku. Zaračunamo tudi poškodovano gradivo. Če med pregledom ugotovimo, da se z igračo ni več varno igrati, jo izločimo iz zbirke.

Ali igrače kupite pri preverjenem prodajalcu igrač? Kupovanje igrač preko spleta se je razširilo, s tem pa nevarnost prodaje igrač trgovcev, katerih igrače niso varne? Kako zagotovite varnost nakupa?

 

Igrače kupujemo pri preverjenih distributerjih iz Slovenije, ki zagotavljajo varnost igrač.

Ali pri izposoji upoštevate zakonodajo npr. Uredbo o varnosti igrač,..? Ali se ravnate po smernicah Zdravstvenega Inšpektorata? Za rabljene igrače veljajo določila Zakona o splošni varnosti proizvodov. Kako zagotovite varnost izposojenih igrač? 

Kupimo samo igrače, ki imajo zagotovljeno minimalno varnost CE, redno jih vzdržujemo in pregledujemo in preizkušamo, če opazimo, da igrača ni varna, funkcionalna ali je iztrošena jo izločimo iz zbirke.

Kakšne so pravic in obveznosti izposojevalca?

Uporabnik si lahko izbere katerokoli igračo iz zbirke. Otroci si sami ne morejo izposoditi igrače, ampak samo ob spremstvu staršev. Izposoja je omejena na 5 igrač. Igračo morajo vrniti popolno: z vsemi pripadajočimi deli, embalažo in navodili. Posebej se jih opozarja na čistočo – naj vrnejo očiščeno igračo, kar pomeni, da na igrači ni ostankov hrane, las in podobno. Z igračami se ne smejo igrati zunaj.

Ali izposojevalcu razložite kako se igrača uporabja, navodila, varnostna opozorila in navodila za pravilno ter varno ravnanje z izdelkom?

Vsakemu uporabniku pred prvo izposojo podrobno razložimo postopke izposoje. Na vsaki igrači so pisna ali slikovna navodila o uporabi igrače. Otrokom brez spremstva staršev ne izposojamo igrač. Igrače so v prostem pristopu, kar pomeni, da si starši sami izberejo igrače in na podlagi slike in navodil na embalaži. Če imajo dodatna vprašanja, jim podrobneje razložimo pravila ali jim svetujemo pri izbiri.

Kakšne prednosti in slabosti vidite v izposojanju?

Prednost je, da omogočimo vsem uporabnikom, da se igrajo z visoko kakovostnimi igračami, saj drugače ne bi mogli dostopati do njih. Starši ne rabijo kupiti vseh igrač, ki  jih otrok potrebuje za razvoj. Na primer sestavljanke, ko jih otrok lahko sestavi več na dan, različni konstruktorji, hiše za punčke ali didaktični material. Prispevamo k zmanjšanju onesnaževanja. Slabost je, če se otrok pretirano naveže na igračo.

Kakšne vrste igrač izposojate (npr. plastične, lesene, plišaste,…)?

Izposojamo zelo raznovrstne igrače iz vseh materialov, ki so varni za otroško igro. Ne izposojamo plišastih oziroma ljubkovalnih igrač, ker se težje čistijo, poleg tega se lahko na njih navežejo. Izposojamo igrače za najmlajše, sestavljanke, konstruktorje, lutke in družabne igre.

Katere igrače so bolj kvalitetne za izposojo: plastične ali lesene? Kakšne so vaše izkušnje?

Ne smemo posploševati in reči da so igrače kvalitetne samo zato ker so lesene. Tudi med lesenimi igrači najdemo take, ki so  izdelane površno in iz cenenih materialov, se hitro uničijo in nimajo trajne vrednosti.  Poudariti je potrebno, da mora biti igrača iz kvalitetnega materiala, ki nima vonja, ki ne pušča barve, ki se ne pokvari že ob nekajkratnem rokovanju. In da, tudi plastična igrača je lahko kvalitetna in dobra igrača.

Katere igrače je najtežje čistiti?

Najtežje je čistiti igrače, ki imajo veliko majhnih koščkov.

Kako ravnate z igračami, ki so namenjene za otroke mlajše od 3 let? Za otroke do treh let je značilno dajanje v usta, zato so zahteve glede varnosti so veliko strožje.

Igrače za to starostno obdobje morajo vsebovati dele take velikosti, da jo otrok ne more pogoltniti. Igrače ob vrnitvi zelo pozorno pregledamo in čistimo. Na trgu je čedalje več igrač, ki so narejene za to starostno skupino in imajo tudi oznako, npr. 1+, 2+, 6 mes.

Kaj naredite z igračami, ki niso več primerne za izposojo?

Izločimo jih iz zbirke, uporabimo za rezervne dele. Če so še funkcionalne jih podarimo uporabnikom.

Kaj predlagate nekomu, ki bi želel svoj posel izposoje rabljenih igrač?

Potrebno je vedeti katera starostna skupina so naši bodoči uporabniki. Ko gradimo zbirko igrač za izposojo, je potrebno imeti v mislih, da morajo biti igrače iz kvalitetnih materialov, saj se bo več otrok igralo z njo. Igrača mora biti v embalaži, da se med transportom ne poškoduje. Vsi sestavni deli naj bodo popisani na način, ki omogoča tako lastniku zbirke, kot uporabniku igrače, da lahko prešteje sestavne dele.

Ali imate na izposojo tudi kakšno igračo, ki je izdelana v Sloveniji?

Da. Jomi, Radovdenež, Oblak.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja