Intervju: Miha Kramli, psihoterapevt: Novosodobne igrače, ki vodijo v zasvojenost

Intervju je izvedla: mag. Klavdija Höfler (pomoč pri pripravi: Eva Latinović, mag.)

 

MIHA KRAMLI je psihoterapevt in vodi Center za bolezni odvisnosti v Zdravstvenem domu Nova Gorica. Je strokovnjak za kemične in nekemične odvisnosti, predvsem za odvisnosti od novih tehnologij. Njegova ambulanta za zdravljenje nekemičnih zasvojenosti je bila ena prvih v javnem zdravstvenem sistemu v Evropi. K njemu prihajajo ljudje iz vse države, v povprečju so stari 26 let; najmlajši ima komaj 9, najstarejši pa 84 let. Po izobrazbi je diplomirani teolog. V ZDA je specializiral iz nekemičnih odvisnosti, na medicinski fakulteti v Ljubljani končal podiplomski študij iz družinske dinamike in psihoterapije, na fakulteti za socialno delo pa usposabljanje sistemske družinske terapije. Svoje znanje in bogate izkušnje deli tudi na številnih predavanjih po vsej Sloveniji. Tudi  sam je oče dveh otrok.

 

INTERVJU, ki je bil opravljen preko telefona dne 21. 8. 2020, lahko poslušate tukaj.

 

Priporočila za starše glede uporabe novih tehnologij (povzeto iz intervjuja):

1. PROSTORSKA OMEJITEV 

Otrok naj v sobi nima nove tehnologije (playstation itd.). Naj bo v prostoru, kjer se nahajamo vsi (skupen prostor). Vzpostavimo družinsko kulturo uporabe nove tehnologije.

2. STARŠI MORAJO SEBE IN OTROKE NAUČIT LOČIT MED DELOM IN ZABAVO, GLEDE UPORABE NOVE TEHNOLOGIJE

Eno je delo, ki ga starši opravljajo. Drugo pa je zabava in sprostitev, ki naj bo omejena. Otroci bodo namreč vedno bolj odvisni od nove tehnologije, poskrbeti moramo, da ne bodo zasvojeni.

3. UPORABA SPLETA (socialna omrežja, igrice) MORA BITI VEDNO DOGOVORJENA

Škodljivo je, ko gre za gledanje iz naveličanosti, ko otrok meni, da nima kaj drugega za početi, ko ni omejitev. Boljše je 1-2x na teden skupne uporabe kot družina, kot vsakodnevna nekontrolirana uporaba.

4. MERITEV

Starši naj imajo smerokaz. Vsak starš naj glede na aktivnost svojega otroka določi mero gledanja. Če ima mladostnik en dan 3 ure treninga, nato pa je 1 uro na Facebooku, ni narobe. V primeru, da pa je otrok 5 ur na televiziji in gre nato še 3 ure na Facebook, pa ni uredu.

 

Sorodni članki, ki se navezujejo na našo temo:

Psihoterapevt Miha Kramli: starši bi se morali zavedati, da osnovnošolec ne more biti lastnik pametnega telefona! (1.del): https://www.domovina.je/psihoterapevt-miha-kramli-starsi-bi-se-morali-zavedati-da-osnovnosolec-ne-more-biti-lastnik-pametnega-telefona-1-del/

Desetletni zombiji – življenje jih ne zanima:https://revijazarja.si/clanek/zgodbe/59280a7eb7e01/desetletni-zombiji-zivljenje-jih-ne-zanima

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja