Biotehniška fakulteta
Temeljne zahteve glede varnosti igrač v državah Evropske unije določa nova Direktiva o varnosti igrač 2009/48/ES, ki je bila v letu 2011 prenesena v slovenski pravni red z Uredbo o varnosti igrač. Igrače, ki se dajejo na trg, morajo izpolnjevati varnostne zahteve, ki jih opredeljuje Uredba in sicer osnovne varnostne zahteve ter posebne varnostne zahteve. Igrače, vključno s kemičnimi snovmi, ki jih vsebujejo, ne smejo ogrožati varnosti ali zdravja uporabnikov ali tretjih oseb, kadar se uporabijo na predvideni ali predvidljivi način ob upoštevanju vedenja otrok. Uredba ureja opozorila, ki morajo biti nameščena na določene vrste igrač ter pod kakšnimi pogoji je igrača skladna z zahtevami zakonodaje.Kaj nudimo?
- Preizkušanje izdelkov (fizikalne in mehanske lastnosti)
- Pomoč pri pripravi tehnične dokumentacije
- Označevanje in opozorila
- Svetovanje
- Usposabljanje
Biotehniška fakulteta
Oddelek za lesarstvo
Center za testiranje in certificiranje
Rožna dolina c. VIII/34, Ljubljana
Tel.: 01 320 36 37
E: Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled.
DODATNE OBRAZLOŽITVE
IGRAČE
Pomembni del tehnične dokumentacije je izdelava ocene varnosti, kar pomeni, da je potrebno pred dajanjem igrače na trg izvesti analizo kemijskih, fizikalnih, mehanskih, električnih, vnetljivih, higienskih in radioaktivnih nevarnosti, ki jih predstavlja igrača, ter oceno možne izpostavljenost tem nevarnostim.
Proizvajalec mora izdelati izjavo ES o skladnosti in s tem prevzeti odgovornost za skladnost igrače. Tehnično dokumentacijo in izjavo ES o skladnosti mora proizvajalec hraniti deset let po tem, ko je bila igrača dana na trg. Pred dajanjem igrače na trg mora proizvajalec uporabiti ustrezen postopek za ugotavljanje skladnosti igrače. Postopki za ugotavljanje skladnosti so podrobneje opredeljeni v Uredbi o varnosti igrač. (Vir: Zdravstveni inšpektorat RS)
STANDARDI
Podrobne zahteve za varnost igrač, glede na specifično konstrukcijo in njihove značilnosti, so opredeljene v harmoniziranih standardih za igrače. Skladnost z ustreznim standardom ustvari domnevo o skladnosti z Uredbo o varnosti igrač. Seznam harmoniziranih stanadardov, ki jim morajo igrače ustrezati, je dostopen na spletni strani pristojnega Ministrstva za zdravje. Standarde je možno pregledati ali naročiti pri Slovenskem inštitutu za standardizacijo (SIST).
Tukaj izpostavljamo samo nekatere, ki obravnavajo to področje:
SIST EN 71-1 - Varnost igrač - 1. del: Mehanske in fizikalne lastnosti
SIST EN 71-2 - Varnost igrač - 2. del: Vnetljivost
SIST EN 71-3 - Varnost igrač - 3. del: Migracija določenih elementov
SIST EN 71-4 - Varnost igrač - 4. del: Kompleti za kemijske poskuse in druge poskuse, pri katerih se uporabljajo kemikalije
SIST EN 71-5 - Varnost igrač - 5. del: Kemijske igrače (kompleti), razen kompletov za kemijske poskuse
SIST EN 71-7 - Varnost igrač - 7. del: Prstne barve - Zahteve in preskusne metode
SIST EN 71-8 - Varnost igrač - 8. del: Igrače za prostočasne aktivnosti za domačo uporabo
SIST EN 71-9 - Varnost igrač - 9.del: Organske kemijske spojine - Zahteve (vključno z dopolnilom A1)
SIST EN 71-10 - Varnost igrač – 10. del: Organske kemijske spojine – Priprava vzorcev in ekstrakcija
SIST EN 71-11 - Varnost igrač – 11. del: Organske kemijske spojine – Analizne metodeSIST EN 71-12 - Varnost igrač - 12. del: N-nitrozamini in N-nitrozabilne snovi
SIST EN 71-13 - Varnost igrač - 13. del: Vohalne igralne plošče, kozmetični seti in okušalne igre
SIST EN 71-14 - Varnost igrač - 14. del: Trampolini za domačo uporabo